Apr 3, 2023

Par spīti netipiskajiem laika apstākļiem, ziemāji ir pārziemojuši normāli

Pēc pirmajām indikācijām spriežot, ziemāju graudaugi lielākoties ir pārziemojuši normāli, vēsta "Agrolats grupa" lauksaimniecības nozares vadītājs Ēriks Stašinskis.

Viņš norādīja, ka pastāv bažas par atsevišķām vietām, kur krājies pārlieku liels mitrums vai ir novēroti dzīvnieku nodarīti postījumi. Tikmēr par rapša pārziemošanu vēl ir pāragri spriest, jo reālā situācija parādīsies vēlāk. Lielam uztraukumam gan pamata vēl nav, teica Stašinskis.

Viņš atzīmēja, ka ziema šogad ir bijusi ļoti netipiska - īsi periodi ar vieglu salu un sniegu, kuriem sekojuši silti un slapji periodi. Turklāt šādu apstākļu ietekme uz sējumiem ir grūti prognozējama, jo ziemājiem patīk stabila ziema ar pastāvīgu sniega segu.

Savukārt runājot par tuvākajiem pavasara darbiem, viņš norādīja, ka patlaban pie pirmās iespējas jāuzsāk ziemāju papildmēslošana.

"It kā jau steigas nav, bet, ja ir jāpaspēj izdarīt lielāks apjoms, tad jāsāk pie pirmās iespējas. Testa režīmā esam jau pamēģinājuši, lai pārbaudītu savu gatavību intensīvai sezonai," atzina Stašinskis.

Tāpat viņš atzīmēja, ka arī vasarāju sēja jāuzsāk, tiklīdz to fiziski var izdarīt, lai pēc iespējas lielāka platība būtu iesēta optimālos apstākļos un termiņos. "Pērn sēju sākām jau 22.martā, bet šogad vēl neizskatās, ka tik ātri tiksim uz lauka," atzina Stašinskis.

Viņš arī stāstīja, ka lielākā daļa minerālmēslu ir sagādāti laicīgi, bet tā kā, salīdzinot ar pagājušo sezonu, minerālmēslu cenas ievērojami samazinās, laicīgi iegādātie minerālmēsli veido augstākas izmaksas. Pēc viņa paustā, minerālmēsli tirgū pagaidām ir pietiekami pieejami, tikai izvēle ir ierobežota.

Vienlaikus Stašinskis skaidroja, ka bagātīgie nokrišņi novēlo pavasara lauku darbu uzsākšanu. Turklāt ziemājiem veģetācija, pārsvarā, jau ir atjaunojusies un tie ir jūtīgāki pret salu, tāpēc jācer, ka nopietns sals vairs nebūs.

"Galvenās bažas ir par to, ka pavasaris iestāsies novēloti un strauji, tad ļoti īsā laikā būs jāpaveic daudz un atbildīgi darbi, no kuru izpildes termiņiem un kvalitātes ir atkarīgs ražas iznākums," noradīja Stašinskis.

"Agrolats grupa" ir lauksaimniecības uzņēmumu holdings, kas darbojas dažādās nozarēs - lauksaimniecībā, enerģētikā, ražošanā, tirdzniecībā un citur. "Agrolats grupa" kopumā apsaimnieko vairāk nekā 15 000 hektārus lauksaimniecības zemes.

Avots: Ziņu aģentūra LETA

crossmenuchevron-down