Nov 9, 2021

AS "Viļānu selekcijas un izmēģinājumu stacija" kļūst par AS "Agrofirma Viļāni"

2021.gada rudenī agrākā AS “Viļānu selekcijas un izmēģinājumu stacija” kļuva par AS “Agrofirma Viļāni”, iezīmējot jaunu posmu uzņēmuma attīstībā. Lai uzzinātu, kāda tieši ir uzņēmuma specifika un kādi ir tā attīstības plāni, uz sarunu aicinājām uzņēmuma vadītāju Uldi Bulavu.

Uldi, cik ilgi esat AS “Agrofirmas Viļāni” vadītājs? Kāda ir jūsu personīgā darba pieredze?

Uzņēmumā esmu no 2021. gada februāra. Mana pieredze lauksaimniecībā sākās tālajos septiņdesmitajos, kad, pusaudzis būdams, daudz laika pavadīju Ventspils dārzniecībā, kur mums, vairākiem puikām, uzticēja nelielus darbus gan uz lauka, gan siltumnīcās. Kopš tā laika lauksaimniecība man ir sirdij tuva nozare, kurā profesionāli darbojos kopš 2000. gada.

Kāda ir Jūsu vadītā uzņēmuma darbības specifika? Ar ko nodarbojaties? 

Uzņēmumam ir trīs darbības virzieni - graudkopība, lopkopība un biogāzes ražošana. Iepriekšējos 10 gados lielākais akcents uzņēmumā tika likts uz biogāzes ražošanu; lopkopību un augkopību atstājot otrajā plānā. Šobrīd mainu akcentus, lai lopkopība un augkopība būtu pamatnozares, bet biogāzes ražošana blakus nozare.

Jūsuprāt, 3 pamatnoteikumi, lai uzņēmums spētu veiksmīgi darboties 21.gadsimtā?

  • Kvalitatīvi, zinoši un motivēti darbinieki visos līmeņos;
  • mūsu gadījumā - maksimāli izmantot resursus, kurus spējam saražot paši, lai pēc iespējas vairāk samazinātu atkarību no preču piegādātājiem;
  • prasme efektīvi izmantot jaunās tehnoloģijas.

 Uldi, pastāstiet, kādi ir uzņēmuma nākotnes plāni? 

Ir teiciens - pastāstīsi par saviem plāniem skaļi, sasmīdināsi Dievu! Nopietni runājot, svarīgākais ir sakārtot struktūru, lai pie vispārēja kvalitatīva darbaspēka deficīta spētu efektīvi saražot konkurētspējīgu produkciju.

Kā vispār redzat lauksaimniecības uzņēmumu attīstības scenāriju Latvijā, Eiropā?

Eiropa arvien vairāk rosinās doties «zaļā kursa » virzienā, kas būtiski mainīs līdz šim praktizēto konvenciālās lauksaimniecības filozofiju. Tas skars gan zemes apstrādi, gan augu aizsardzības līdzekļu pieejamību, gan mēslošanu. Nebūšu pārsteigts, ja saimniecības, kuras nespēs jaunajiem nosacījumiem pielāgoties, būs spiestas pārtraukt savu darbību. Uz zemes vieta ir gan lielām saimniecībām, gan mazām, bet, domāju, ka lielāka perspektīva būs lielām daudznozaru saimniecībām.  

Padalieties, lūdzu, ar 3 dzīves gudrībām, kas balstītas paša pieredzē un kuras būtu vērts zināt arī citiem!

  • Lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir vērtība, ko Dievs vairāk neražo;
  • zeme ir jāmīl, neatkarīgi no tā, vai tā ir īpašumā vai nomā, jo tā nepiedod paviršu attieksmi;
  • lauksaimniecība ir mūžīga, jo cilvēks kādu laiku var dzīvot zem egles, bet ēst viņam vajadzēs vienmēr.
crossmenuchevron-down